Psykolog/psykoterapeut till Ersta traumamottagning, Ersta sjukhus

Publiceringsdatum: 2025-01-23

Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som psykoterapeut hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers under tills vidare. De letar just nu efter nya medarbetare.

Att bo i närheten av Stockholm kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers i rollen som psykoterapeut så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Bli en del av Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers genom att ansöka till jobbet som psykoterapeut senast torsdag den tjugonde februari 2025.


Jobbannons

Om arbetsplatsen

Ersta" rel="nofollow" target="_BLANK">https://www.erstadiakoni.se/att-jobba-pa-ersta/Om-att-jobba-pa-Ersta/jobba-pa-ersta-sjukhus/">Ersta sjukhus trivs medarbetarna och vi förenas i ett starkt engagemang för patienten. Här är beslutsvägarna korta och effektiva och vi har god samverkan och gemenskap över klinikgränserna. Vi befinner oss nu i ett intensivt och spännande skede där sjukhuset har vuxit och startat flera nya verksamheter under 2024.

En av de verksamheter vi har startat upp är en PTSD-mottagning, Ersta traumabehandling. Här arbetar vi i ett tvärprofessionellt team bestående av bland annat psykologer, läkare, fysioterapeut och kurator. Vi samverkar runt patienten. Centralt i arbetet finns vår värdegrund; Se hela människan, med professionalism, tillit och hopp.PTSD-mottagningens uppdrag är vård, behandling och psykosociala insatser för patienter över 18 år med posttraumatiskt stressyndrom (PTSD) som konsekvens av tortyr, krig, sexuellt våld och andra migrationsrelaterade traumatiska händelser. Stort fokus kommer ligga på psykoterapeutisk behandling. Verksamheten bedrivs i nyrenoverade lokaler på Erstaklippan.

Som medarbetare hos oss erbjuder vi en rad förmåner" rel="nofollow" target="_BLANK">https://www.erstadiakoni.se/att-jobba-pa-ersta/Om-att-jobba-pa-Ersta/dina-formaner/">förmåner som vi hoppas ska ge dig förutsättningar att trivas på jobbet och ha en givande fritid.

Om rollen

Som legitimerad psykolog eller legitimerad psykoterapeut handlägger du självständigt patienter inom ramen för PTSD-uppdraget och är en viktig del i det multiprofessionella team som samverkar kring patienten. Vården är patientcentrerad och utgår från Ersta diakonis värdegrund; se hela människan. Du arbetar i nära samarbete med sektionschef och bidrar aktivt till att nå uppsatta mål. Du kommer även att ha en viktig roll i och förväntas delta aktivt i utvecklingen av vår mottagning.

Vi är en värderingsstyrd organisation och arbetar i balans där ett holistiskt synsätt går hand i hand med verksamhetsstyrning.

Vem är du?

Vi söker dig som är trygg i din yrkesroll och tycker om att utvecklas. Som person är du självgående samtidigt som du tycker om samverkan i teamet.Dusamverkar över professionsgränser, har god samarbetsförmåga, är lyhörd och kommunicerar på ett konstruktivt sätt. Vi eftersträvar en helhetssyn kring patientens vårdflöde hos oss, varför vi lägger stort vikt vid teamarbetet.

Du har öppet sinne, är flexibel med ett högt engagemang. Vi ser gärna att du har intresse för förbättringsarbete.

Din erfarenhet

Vi söker dig som:

  • är legitimerad psykolog eller legitimerad psykoterapeut
  • har tidigare erfarenhet av att arbeta med traumabehandling för patienter som lider av PTSD till följd av sexuella övergrepp, migration ellertortyr.

Vi ser gärna att du är flerspråkig och har erfarenhet av att arbeta med tolk. Det är även meriterande med kunskap och erfarenhet i sexologi.

Övrigt om rekryteringen

Vi tillämpar provanställning som standard.Vi har inte flextid.

Varmt välkommen med din ansökan!

Kontaktperson: Katja Sohl, Sektionschef, katja.sohl@erstadiakoni.se

Facklig kontaktperson: Fiona Cameron, SACO, fiona.cameron@erstadiakoni.seSista ansökningsdag: 2025-02-20

Observera att vi inte tar emot ansökningar via e-post.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnIdeella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer8020006717
Typ av anställningVanlig anställning
YrkePsykoterapeut
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers söker en person till denna tjänst som psykoterapeut med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som psykoterapeut hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers skickar du in din ansökan senast 2025-02-20.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Almia söker specialist inom psykiatri till psykiatri FAGERSTA

Almia AB söker en person till tjänsten som specialistläkare i Fagersta.

2025-01-31

Mer info

Sjuksköterska till Barnmottagningen i Fagersta/Västerås

REGION VÄSTMANLAND söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Fagersta.

2025-01-29

Mer info

Vikarierande sjuksköterska till hudmottagning, Ersta sjukhus

REGION STOCKHOLM söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Stockholm.

2025-01-29

Mer info