ST-läkare till VO anestesi- och intensivvård

Publiceringsdatum: 2025-02-12

Letar du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som st-läkare hos REGION ÖREBRO LÄN. REGION ÖREBRO LÄN söker någon som vill arbeta heltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?

Att bo i närheten av Örebro kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Om du är intresserad av en karriär inom st-läkare, ta en titt på de två lediga tjänsterna som REGION ÖREBRO LÄN erbjuder för att se om det är en matchning. Bli en del av teamet hos REGION ÖREBRO LÄN som st-läkare genom att ansöka senast söndag den andra mars 2025.


Jobbannons

Vi på Verksamhetsområde anestesi- och intensivvård söker nu två till tre underläkare som är drivande i sin egen kunskapsinhämtning, självständiga men med förmågan att känna sina begränsningar.

VO Anestesi- och intensivvård är ett verksamhetsområde som bedriver verksamhet på tre sjukhus och med stor klinisk bredd. Dessutom bedrivs forskning och utbildning på olika nivåer för flera yrkesgrupper. Forskning och utbildning är viktigt för oss på kliniken och vi satsar på dess fortsatta utveckling. Vi är idag cirka 55 läkare varav drygt 20 är ST-läkare. Flera av dessa blir inom kort specialister och vi söker därför nya. Totalt har kliniken ca 450 medarbetare. Vi vill gärna välkomna er till oss för tjänstgöring inom anestesi och intensivvård.

Verksamhetsområde anestesi- och intensivvård bedriver verksamhet vid regionens tre sjukhus, Universitetssjukhuset Örebro, Karlskoga lasarett och Lindesbergs lasarett. Det är ett stort verksamhetsområde med cirka 400 anställda. Våra arbetsområden är anestesi, intensivvård, operationsservice (postop och dagkirurgi) samt en neurointermediär avdelning. Vid Karlskoga lasarett finns en anestesiavdelning, intensivvårdsavdelning och en postoperativ enhet.

Region Örebro län är en av länets största arbetsgivare och en viktig tillväxtmotor i regionen. Vi arbetar för människors hälsa, trygghet och välbefinnande och för länets utveckling. Hos oss finns spännande och viktiga jobb inom bland annat hälso- och sjukvård, tandvård, kollektivtrafik, kultur och näringslivsutveckling. Tillsammans skapar vi ett bättre liv.

ST-läkare till VO anestesi- och intensivvård

Arbetsuppgifter

Arbetsuppgifterna innefattar bl.a. arbete på operation, intensivvårdsavdelning, smärtenheten och jourarbete. Undervisning av läkarstuderande och andra yrkesgrupper ingår i arbetsuppgifterna.

Övrig information

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Kvalifikationer

Vi söker dig som är legitimerad läkare, svensk AT eller BT är meriterande.

Som person behöver du ha lätt för att se helheten och bidra till en välfungerande arbetsgrupp. Då samarbeten med andra yrkeskategorier och verksamhetsområden är en mycket viktig del av arbetet hos oss på VO Anestesi- och intensivvård varpå god samarbetsförmåga är av yttersta vikt. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.

Om tjänsten:

Anställning är en tidsbegränsad anställning om 8 månader med möjlighet till en tillsvidareanställning som ST-läkare, heltid. Tjänstgöring sker på alla tre sjukhus i Region Örebro län; Universitetssjukhuset Örebro, Lindesbergs lasarett och Karlskoga lasarett.

Ansökan

Urval och intervjuer kan komma att ske löpande under ansökningstiden och strax därefter.

Ansökan ska innehålla CV och personligt brev. Intyg, betyg, examensbevis med mera ska lämnas vid en eventuell intervju.

Om du är eller tidigare varit anställd i Region Örebro län kommer vi ta interna referenser från din nuvarande eller tidigare chef, om du blir aktuell för anställning.

Kontroll av registerutdrag från Polismyndigheten kan komma att ske enligt aktuell lagstiftning.

Vi krigsplacerar våra tillsvidareanställda och i vissa fall även visstidsanställda. https://www.regionorebrolan.se/sv/jobb-och-utbildning/sok-jobb-hos-oss/fragor-och-svar/?E-167071=167071#accordion-block-167071" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Läs mer om vad det innebär.

Läs mer här

Vårt erbjudande till dig samt information om hur det är att leva och bo i vårt län

https://www.regionorebrolan.se/vierbjuderdig

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnREGION ÖREBRO LÄN
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer2321000164
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeST-läkare
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

REGION ÖREBRO LÄN söker två personer till denna tjänst som st-läkare med placerings i Örebro. Om det låter intressant att arbeta som st-läkare hos REGION ÖREBRO LÄN skickar du in din ansökan senast 2025-03-02.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

ST läkare Anestesi- och Intensivvård till 2026

Danderyds Sjukhus AB söker en person till tjänsten som st-läkare i Stockholm.

2025-02-17

Mer info

ST-läkare sökes till Operations- och intensivvårdskliniken, Halmstad

REGION HALLAND söker en person till tjänsten som st-läkare i Halmstad.

2025-02-24

Mer info

ST-läkare i kardiologi till VO hjärt- och lungmedicin, Sus

REGION SKÅNE söker fem personer till tjänsten som st-läkare i Lund.

2025-02-03

Mer info