AT-läkare till Alingsås lasarett

Publiceringsdatum: 2025-01-23

Vill du arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN genom att arbeta som at-läkare. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN under 6 månader eller längre. De letar just nu efter nya medarbetare.

Alingsås är platsen där denna position är ledig. VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN har just nu femton lediga tjänster som at-läkare. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Sök jobbet som at-läkare hos VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast måndag den tjugofjärde februari 2025.


Jobbannons

Alingsås lasarett är en del av Sjukhusen i väster, en förvaltning inom Västra Götalandsregionen.

I förvaltningen ingår också Kungälvs sjukhus, Angereds Närsjukhus och Högsbo närsjukhus.

Närhet, öppenhet, dialog, trygghet och kompetens är viktiga ledstjärnor på Alingsås lasarett. Sjukhuset består av Verksamhetsområden som Medicinklinik, Kirurgi- och Ortopedi klinik, Anestesi och intensivvård, akutmottagning och ambulans samt mottagningar inom gynekologi, barnsjukvård och öron, ögon.

Alingsås lasarett har ca 700 anställda och ett upptagningsområde på ca 100 000 invånare. 

Vi söker dig som vill utvecklas i rollen som läkare och gillar att arbeta med utmaningar samt med kliniskt arbete gentemot våra patienter.

AT-tjänstgöring

Vi erbjuder dig möjlighet till handledning och stöd från erfarna kollegor för att få goda möjligheter att utveckla din kliniska förmåga. Hos oss får du träffa många patienter med ett brett sjukvårdsbehov och delta självständigt samt ansvarstagande i jourverksamheten på sjukhuset.

Under din AT-tjänst genomförs även en gruppstudieresa.

Vi erbjuder 15 platser (block). 

5 block med start 2025-05-26, 5 block börjar 2025-08-25 samt 5 block börjar 2025-11-24.

Blocken är på 18 månader och består av 4,5 månader medicin, 4,5 månader kirurgi/ortopedi, 3 månader psykiatri samt 6 månader primärvård.

Psykiatriplaceringen sker antingen inom slutenvården vid SU i Göteborg eller på Rågården, rättspsykiatrisk klinik i Nordöstra Göteborg.

Under din primärvårdsplacering kommer Du att arbeta med ett komplett primärvårdsuppdrag under trygga förutsättningar och god handledning. Primärvårdsplaceringen görs på någon av de 12 vårdcentralerna i Herrljunga, Vårgårda, Alingsås eller Lerum. Tilldelning av vårdcentral sker sex månader efter start på AT utbildningen.

Kvalifikationer

För att börja AT krävs det att du är helt klar med din grundutbildning och har tagit ut ditt läkarexamensbevis eller har socialstyrelsens tillstånd att fullgöra AT.

Vi söker medarbetare med god samarbetsförmåga, som tycker om att ta egna initiativ och som trivs med varierande arbetsuppgifter. Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet.

Det är meriterande om du har tidigare erfarenhet av arbete inom vården. Särskilt meriterande är det om du har arbetat som underläkare inom Västra Götalandsregionen.

Övrigt

De som blir kallade till intervju kontaktas via telefon eller mail den 7 mars.

Intervjuer kommer att ske på plats vid Alingsås lasarett den  10-12 mars.

Ansökan skall innehålla:

  • Curriculum vitaue (CV) på svenska
  • personligt brev
  • läkarexamensbevis eller socialstyrelsens tillstånd att fullgöra AT 
  • minst 2 stycken skriftliga referenser
  • eventuella tjänstgöringsbetyg efter examen.

Vi kommer att begära utdrag ur belastnings- och misstankeregistren på alla som erbjuds anställning hos oss.

Vi kommer också att kontrollera examensbevis alternativt tillstånd att göra AT hos  Socialstyrelsen.

Välkommen med din ansökan!

Om Västra Götalandsregionen

Västra Götalandsregionen finns till för människorna i Västra Götaland. Vi ser till att det finns god hälso- och sjukvård för alla. Vi arbetar för en hållbar utveckling och tillväxt, bra miljö, förbättrad folkhälsa, ett rikt kulturliv och goda kommunikationer i hela Västra Götaland.

Västra Götalandsregionen arbetar aktivt för att digitalisera fler arbetssätt. För att vara en del av den digitala omvandlingen har du med dig grundläggande färdigheter och kan använda digitala verktyg och tjänster. Du kan söka information, kommunicera, interagera digitalt, är riskmedveten och har motivation att delta i utvecklingen för att lära nytt.

Västra Götalandsregionen krigsplacerar alla tillsvidareanställda medarbetare.

Vill du veta mer om Västra Götalandsregionen kan du besöka vår introduktion till nya medarbetare på länken https://www.vgregion.se/introduktion.  Du kan även läsa mer i presentation om https://mellanarkiv-offentlig.vgregion.se/alfresco/s/archive/stream/public/v1/source/available/sofia/rs4011-467070786-672/surrogate.

Ansökan

Västra Götalandsregionen ser helst att du registrerar din ansökan via rekryteringssystemet. Om du som sökande har frågor om den utannonserade tjänsten eller av särskilda och speciella skäl inte kan registrera dina uppgifter i ett offentligt system - kontakta kontaktperson för respektive annons.

Till bemannings-, förmedlings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare:

Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings-, förmedlings- och rekryteringsföretag samt andra externa aktörer och försäljare av ytterligare jobbannonser. Västra Götalandsregionen har upphandlade avtal.

Om jobbet

Antal tjänster15
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnVÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer2321000131
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeAT-läkare
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker femton personer till denna tjänst som at-läkare med placerings i Alingsås. Om det låter intressant att arbeta som at-läkare hos VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN skickar du in din ansökan senast 2025-02-24.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Sjuksköterska till Akutmottagningen Alingsås lasarett – sommar 2025

VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker fyra personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Alingsås.

2025-02-21

Mer info

Undersköterska/Assistent omvårdnad till Akutmottagningen Alingsås lasarett

VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker fyra personer till tjänsten som undersköterska, vård- och specialavdelning och mottagning i Alingsås.

2025-02-21

Mer info

Rehabundersköterska till Alingsås lasarett

VÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker en person till tjänsten som undersköterska, vård- och specialavdelning och mottagning i Alingsås.

2025-02-18

Mer info